Železniční modelářství

Na úvod letošního školního roku 2014/2015 se nejdříve musím poohlédnout po tom minulém roce.

Úspěšně jsme pracovali na rozvodu elektroinstalace na našem kolejišti, Ti starší pracovali opět na lepení budov a tvorbě krajiny a na mě zůstalo to vše osvětlit a zapojit tak, aby to co je hotovo, svítilo a mašinky jezdily.

Na dokončené části modulů města již osazujeme doplňky, vyrábíme si třeba patníky kolem silnic a jelikož třeba nikdo nevyrábí odpadkové koše do města, tak si je také děláme. Už osazujeme i dopravní značky na silnice a na nedokončené části kolejiště začínáme tvořit krajinu.

S novými menšími dětmi začínáme od papírových stavebnic tak jako každý rok a trochu je zasvěcuji do tajů stříhání a lepení, no někde se začít musí. Také se musím zmínit, že v loňském roce jsme dostali nějakou podporu od zřizovatele na kroužky a tak jsme si udělali výlet do zámku Trmice, kde p.Souček už několik let sbírá lokomotivy a kolejiště odevšad a tak už jich má plný skoro celý zámek.

Výlet se všem líbil a pokud to bude možné, i v letošním školním roce bychom si udělali výlet zase na jiné zajímavé místo spojené s naším kroužkem.

Jinak jako už každoročně se vybraní děti zúčastnili jarního velkého setkání sekce Zababov-N v malé tělocvičně a letos, tedy přesně v listopadu pořádáme nově 1. ročník malého setkání malé tělocvičně.

Co se týká dětí, přihlásilo se jich 41, což už je nad moje možnosti, ale jako každý rok jich několik skončilo po prvním a druhém kroužku, nicméně letos jsem musel kroužek v úterý rozdělit na dva, takže jedna skupina (10 dětí) chodí od 13.00 hodin, druhá skupina (8 dětí) od 14.00 hodin.

Ve čtvrtek chodí větší děti (16 dětí), ale Ti chodí podle konce výuky a tak se různě prostřídají a ty mají kroužek od 13.00 hodin do 16.00 hodin.

Takže práce máme stále dost a i když to tak nevypadá, kolejiště se pomalu blíží ke svému dokončení, i když ještě 2 – 3 roky práce na něm určitě jsou a jak kdysi kdosi moudrý řekl: kolejiště není nikdy hotovo, tak i já si to myslím.

Nejnovější fotky

Pár fotek.

Další novinky z tvorby kolejiště

V květnu 2009 byl založen na naší škole železniční modelářský kroužek. Od vedení školy jsme dostali pro naši činnost uvolněný prostor po bývalé kotelně. Zprvu se přihlásilo 17 žáků z 2.stupně. S novým školním rokem projevili zájem o účast i žáci ze 4. a 5. tříd. Nejdříve jsme začali s úpravou prostor a potom i nákresem stavby budoucího kolejiště. Po několika změnách plánku jsme se pustili do výroby základní desky, s kterou nám naštěstí pomohli rodiče dětí z kroužku.

Po prázdninách jsme pokračovali s modelováním podloží pod koleje a stavbou kolejiště v měřítku 1:120, tedy TT. Máme hotový téměř celý rozvod napájení kolejiště a pracujeme na tvorbě krajiny a budov.

Žáci se v kroužku zdokonalují v manuální zručnosti. Učí se od jednoduchého lepení papíru až po tvarování polystyrenu, vyřezávají ze dřeva, překližky a dřevotřísky základové části kolejiště, staví budovy. Vytváří různé doplňky a vylepšují i koupené stavebnice tak, aby se co nejvíce přiblížily skutečné předloze. Získají i základní poznatky z elektrotechniky a elektroniky. Pronikají do tajů skutečné železnice a učí se ovládat i několik vlaků najednou. I když práce je ještě dost, žáky to baví a těší se, až bude kolejiště kompletně hotovo. Fotogalerie z výstavby na odkaze zde.

Vedoucí kroužku železničního modelářství je pan Karel Brejša.