Partneři
Kotva
Ze života školy
Nepřehlédněte
UPOZORNĚNÍ
1.7.2020

V době letních prázdnin je základní škola uzavřena. Školní družina a školní jídelna není v provozu.

U3V

Tisk
Sitemap
Mapa webu

Halloween

Zobrazeno: 94x

Páteční den 1. 11. 2019 patřil na Základní škole Roudnice nad Labem, Karla Jeřábka 941, okres Litoměřice všem strašidýlkům, kostlivcům, čarodějnicím a upírům. Slavil se Halloween, svátek všech strašidel. Na strašidla čekalo dlabání a malování dýní, kouzelné čarování a tvoření, strašidelné úkoly a ježibabí perník upečený z hadích ocásků a žabích stehýnek.

Magická noc z 31. 10. na 1. 11. pochází z keltských zvyků. Symbolizuje poslední noc keltského roku, kdy zlom mezi světem živých a neživých je nejmenší. Keltové zhasínali všechny louče, krby a svícny. Večer se zapalovaly velké ohně, protože této noci se mohly duše mrtvých vracet domů. Ke vchodům domů a oken se umísťovaly vydlabané dýně, lucerny z tuřínů, aby nahradily světlo z krbů a loučí. Sloužily tak jako ochrana domu před zlými duchy a zároveň vítaly zemřelé předky.

O Keltech se žáci druhých ročníků seznámili v rámci „Vzdělávacího programu paměťových institucí“ dne 18. září 2019, kdy navštívili výstavu Keltů v Národním muzeu. Cílem projektu „Paměťových institucí“ je zvýšení kvality výuky společenskovědních předmětů, a to prostřednictvím dětmi velmi oblíbené zážitkové pedagogiky.                               

Mgr. Nikola Černostová